Recommended Post Slide Out For Blogger

20 Mart 2012 Salı

ÇOCUK ODALARINDA UFAK TÜYOLAR

Uyumlu bir dekorasyon planı ile tasarlanacak  odanın, oyun odası, yatak odası ve çalışma odası olarak kullanılacağını unutmayın!

    Çocuk odasının dekorasyonu çocuğun doğumu ile başlayan ilk yılda kritik önem taşır ve bu odanın doğru dekorasyonu gelecek yıllarda aile bütçesine olumlu yansır. Çocuk odası dekore edilirken gelecek 5, 10 hatta 15 yıl hesaplanarak hareket edilmelidir. Odanın dekorunun temelini ve mobilyalarını basit tutmak, çocuğun büyümesi ile odanın uyum sağlamasına yaradığı gibi, çocuk odasının dekorasyonunun evin genel havası ile de uyumlu kalmasını sağlar. 

     Çocuk odasına sağlam ve fonksiyonel mobilyalar konmalıdır. Genç yatağına dönüşebilecek çocuk karyolası, masa olarak da kullanım özelliği olan çekmeceli sehpalar, içine battaniye ve yastıkların kaldırılabileceği ve daha sonraki yıllarda üstüne bilgisayarın veya televizyonun konabileceği gardırop, çocuk odasında tercih edilebilecek fonksiyonel seçeneklerdir.
    
    Eğer mobilyalar ve duvar kaplamaları basit tutulursa, çocuğun odasının diğer aksesuarları birkaç yılda bir kolayca değiştirilir. Yeni doğmuş bir çocuğun odasını yumuşak sarı tonda duvar kağıdı ile kaplamak mantıklıdır, nötr renge geçişi olduğu için çocuk büyüdükçe iyi görünecektir. 

   Duvar kağıdı bordürleri çocuğun odasına farklı anlamlar ve yenilik katmak için idealdir. Bu bordürler hayvan figürleri veya bebek motifleriyle yenilenebilir. Bordürlerde seçilen bir desen, parça halı, perde ve çarşafla tamamlanabilir. 
     

     Bir odayı kişiselleştirmenin en iyi yolu aksesuar kullanmaktır. Çocuk büyüdükçe odasına konulabilecek renkli sandıklar, odanın dağınıklığına çözüm olabileceği gibi çocuk odasına da ruh katar.   Konulacak her sandığın, dergi ve kitapların içine konması gibi farklı bir amacı olmalıdır. Odaya raflar kurularak küçük oyuncaklar buralara konulabilir; aynanın yanına hobi aksesuarları yerleştirilebilir. Abajurlar ve yer yastıkları arada değiştirilerek renk trendleri yansıtılabilir. 
     
     Çocuk kendi odasını düzenlemek isterse...
     
     8-12 yaşa ulaştığı zaman çocuk, odasının dekorasyonuna karışmak isteyebilir. Bu isteklere kulak verilmelidir, ama ev halkının zevki ve maddi koşullar arasındaki dengeyi kurmak ebeveynlere düşer. Tüm seçimleri çocuğunuza bırakmamalısınız, ama yine de ona zaman zaman seçenekler sunmanız, odasına kişilik katması için önemlidir.
     
     Çocuğunuz ergenlik dönemine girdiğinde kendine örnek aldığı şarkıcıların ve sporcuların posterlerini odasına yapıştırmak ve odasının tüm dekorasyonunu kendi kontrol etmek isteyebilir. Bu durumda duvarın zarar görmemesi için posterlerin çerçevelenmesi daha uygundur, bantla yapıştırılması duvara zarar verecektir. Fotoğraflar ve yazıların asılması için ise bir pano asılması daha iyi olacaktır. Deri veya sünger görünümünde bir duvar kağıdı ilginç bir fon oluşturabilir
 

6 yorum:

 1. gorseller harika. insanin cocuk sahibi olasi geliyor. :))

  http://the-lizard-queen.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. bencede gizemcim hoşgeldin bu arada:)) sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. cıwıl cıwıl renkler minicik minicik yataklar:) gizeme katılıyorum kıskandım şu an :))
  bloguma da beklerimm
  ozgecee.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NEŞELENİYO İNSAN BAKICAM BLOGUNA SEVGİLER..

   Sil
 4. Merhaba
  Blogunuzu çok beğendim ve hemen izle kısmını tıkladım. İzlemedeyim:)))
  Sizi de benim kine beklerim.
  komirra.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ediyorum bende sizin blogunuza hemen tıklıyorum:)))
   sevgiler...

   Sil